Büyükşehirlerde bulunan inşaat yapımına uygun arazilerde konut veya işyerine uygun betonarme yapıların inşa edilmesi son dönemde çok fazla gündeme gelmektedir.

Kat karşılığı inşaat nedir?
Yapı inşaatına uygun herhangi bir alanda bulunan arsa üzerine inşa edilecek inşaat içinden pay vermek suretiyle arsa sahibi ve inşaat işinin yüklenicisi müteahhit arasında kurulacak ortaklıkla yapılan inşaat tipine kat karşılığı inşaat denir. Kat karşılığı inşaat çalışma biçiminde aslında arsa sahibi müteahhite arsa payı, müteahhit de yapılacak işleri üstlendiği için inşaat içinden arsa sahibine bağımsız bölüm payı vermiş olur. Kat karşılığı inşaat her zaman yapılan inşaattan daire veya kat verilmesiyle gerçekleşmez. Arsa sahipleri kendi arsalarına inşaatın yapım maliyetini karşılayarak bina inşa ettirebilir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri biçim olarak birkaç farklı şekilde düzenlenebilir. Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde esas olan ilgili yüklenicinin söz konusu inşaatı belirlenen inşaat standartları kapsamında doğru zamanda teslim edebilmesidir. Kat karşılığı inşaat yapan firmalar araştırılırken aşağıdaki hususlara özellikle dikkat etmek gerekir;

İnşaat şirketinin yapı uzmanlığı,
İnşaat şirketinin teknik kadrosu,
İnşaat şirketinin olumlu referansları,
İnşaat şirketinin tamamladığı emsal projeleri,
Kat karşılığı inşaatta müteahhit yükümlülükleri nelerdir?

Kat karşılığı inşaat anlaşmalarında yüklenici firmanın öncelikli yükümlülüğü inşaatı belirlenen inşaat yapım standartlarında eksiksiz bir şekilde tamamlayıp teslim etmektir. Kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesinin imzalanmasının ardından müteahhit ilgili yasal süreci takip ederek yasal izinleri alır. Sonrasında inşaatın doğru sürede eksiksiz ve güvenli bir şekilde tamamlanmasından sorumlu olur. İnşaatın tüm safhalarında gerekli teknik ekipman ve teknik ekibin sahada bulundurulması, baştan sona işin fiziksel takibi, yasal mercilerle iletişim ve koordinasyon, inşaat başlangıcı ve bitiminde ilgili birimlerden izinlerin alınması süreçlerini tümüyle müteahhit firma yürütür.

Kat karşılığı inşaat maliyeti

Kat karşılığı inşaat anlaşmalarında bütçeler arsanın bulunduğu konuma ve beklenen inşaat yapı standartlarına göre değişkenlik gösterebilir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ve sürecin tamamıyla ilgili tüm sorular için şuradaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Whatsapp Hattı
Çelik Oto Klima Servisi
Merhaba
Hemen Ara